Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 2500 |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.2V @ 375mA | 3A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 3A | 4V |
| Power - Max | 1.56 W |
| Frequency - Transition | 3MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3 | DPak (2 Leads + Tab) | SC-63 |
| Supplier Device Package | TO-252-3 (DPAK) |
| RoHS Status | Not applicable |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8541.29.0095 |