Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 2500 |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.3V @ 500µA | 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 150mA | 10V |
| Power - Max | 1 W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4 | TO-261AA |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8541.29.0095 |