Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 1 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA | 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 160 @ 1A | 2V |
| Power - Max | 1 W |
| Frequency - Transition | 90MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-225AA | TO-126-3 |
| Supplier Device Package | TO-126-3 |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |