Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 1000 |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Stud/Tab Size | 5 Stud |
| Width - Outer Edges | 0.220" (5.59mm) |
| Length - Overall | 0.622" (15.80mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | Brazed Seam |
| Color | - |
| Contact Finish | - |
| Contact Material | - |
| Insulation Diameter | - |
| Material - Insulation | - |
| Length - Ring Center to Termination | 0.248" (6.30mm) |
| Length - Termination | 0.189" (4.80mm) |
| Tongue Inside Opening | 0.146" (3.71mm) |
| Base Product Number | 1.25 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8536.90.4000 |