Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Altech Corporation |
|---|---|
| Series | CY |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 50 |
| Product Status | Active |
| Type | Feed Through |
| Disconnect Type | - |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Terminal - Width | 10.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Current - IEC | 57 A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Current - UL | 65 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-10mm² |
| Features | - |
| Color | Gray |
| Fuse Type | - |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Material Flammability Rating | - |
| Stripping Length | 11mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8536.90.4000 |