Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Knowles |
|---|---|
| Series | ED |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 100 |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetic |
| Type | Receiver, Balanced Armature |
| Frequency Range | 200 Hz ~ 5 kHz |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Impedance | 360 Ohms |
| Efficiency - dBA | 106.00 |
| Efficiency - Testing | - |
| Efficiency - Type | Sensitivity |
| Port Location | Top |
| Shape | Rectangular |
| Material - Cone | - |
| Material - Magnet | - |
| Ingress Protection | - |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.169" W (6.30mm x 4.29mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.248" (6.30mm) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8518.29.8000 |