Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Knowles |
|---|---|
| Series | FEF |
| Package | Tray |
| Standard Package | 25 |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetic |
| Type | Receiver |
| Frequency Range | 200 Hz ~ 6.3 kHz |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Impedance | 140 Ohms |
| Efficiency - dBA | 124.00 |
| Efficiency - Testing | - |
| Efficiency - Type | - |
| Port Location | Top |
| Shape | Rectangular |
| Material - Cone | - |
| Material - Magnet | Ferrite |
| Ingress Protection | - |
| Ratings | - |
| Termination | Wire Leads |
| Size / Dimension | 0.310" L x 0.220" W (7.87mm x 5.59mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.310" (7.87mm) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8518.29.8000 |