Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Taoglas Limited |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 1 |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetic |
| Type | General Purpose |
| Frequency Range | 10 Hz ~ 11 kHz |
| Frequency - Self Resonant | 580Hz |
| Impedance | 8 Ohms |
| Efficiency - dBA | 89.00 |
| Efficiency - Testing | 500mW/100mm |
| Efficiency - Type | Sound Pressure Level (SPL) |
| Power - Rated | 1 W |
| Power - Max | 1.5 W |
| Port Location | Top |
| Shape | Round |
| Material - Cone | - |
| Material - Magnet | Nd-Fe-B |
| Ingress Protection | - |
| Ratings | - |
| Termination | Wire Leads with Connector |
| Size / Dimension | 1.102" Dia (28.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.201" (5.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Distortion Rating | 10% Max @ 1kHz, 0.1W |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8518.29.8000 |