Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Vishay Spectrol |
|---|---|
| Series | 536 |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 10 |
| Product Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 100 |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 2W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 10 |
| Features | - |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | User Defined |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C |
| Rotation | 3600° |
| Resistive Material | Wirewound |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Type | Slotted |
| Actuator Length | 0.812" (20.63mm) |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia (22.22mm) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | - |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8533.31.0000 |