Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Series | MAX5491 |
| Package | - |
| Standard Package | 10 |
| Product Status | Obsolete |
| Circuit Type | Voltage Divider |
| Resistance (Ohms) | 2.727k | 27.27k |
| Tolerance | - |
| Number of Resistors | 2 |
| Resistor Matching Ratio | ±0.1% |
| Resistor-Ratio-Drift | ±2ppm/°C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Per Element | 87.5mW |
| Temperature Coefficient | ±35ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Voltage Divider (TCR Matched) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3 | SC-59 | SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Size / Dimension | 0.115" L x 0.051" W (2.92mm x 1.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.044" (1.12mm) |
| Base Product Number | MAX549 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8533.21.0020 |