Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Tray |
| Standard Package | 490 |
| Product Status | Active |
| Type | TxRx + MCU |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Protocol | - |
| Modulation | ASK, FSK |
| Frequency | 315MHz, 433MHz, 868MHz, 915MHz |
| Data Rate (Max) | - |
| Power - Output | 6dBm |
| Sensitivity | -100dBm |
| Memory Size | 64kB Flash |
| Serial Interfaces | SPI, UART |
| GPIO | 16 |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Current - Receiving | 22mA |
| Current - Transmitting | 16mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-SQFN (6x6) |
| Base Product Number | MAX7037 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | 5A991G |
| HTSUS | 8542.39.0001 |