Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | TE Connectivity Measurement Specialties |
|---|---|
| Series | MS4525 |
| Package | Tray |
| Standard Package | 10 |
| Product Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Operating Pressure | 100PSI (689.48kPa) |
| Output Type | Analog Voltage |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy | ±0.25% |
| Voltage - Supply | 5V |
| Port Size | Male - 0.14" (3.56mm) Tube |
| Port Style | Barbed |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style | PC Pin |
| Maximum Pressure | 300PSI (2068.43kPa) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP Module |
| Supplier Device Package | - |
| Base Product Number | 4525 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | Vendor Undefined |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 9026.20.4000 |