Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | TE Connectivity Measurement Specialties |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Tube |
| Standard Package | 80 |
| Product Status | Obsolete |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Absolute |
| Operating Pressure | 14.5PSI (100kPa) |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Output | 0 mV ~ 150 mV (5V) |
| Accuracy | ±0.2% |
| Voltage - Supply | 20V |
| Port Size | - |
| Port Style | No Port |
| Features | - |
| Termination Style | SMD (SMT) Tab |
| Maximum Pressure | 145.04PSI (1000kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD Module |
| Supplier Device Package | - |
| Base Product Number | 32540 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Affected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 9026.20.4000 |