Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Torex Semiconductor Ltd |
|---|---|
| Series | XC9802 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Standard Package | 5000 |
| Product Status | Active |
| Function | Step-Up |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 80mA |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | USP-8B05 |
| Base Product Number | XC9802 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |