Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Atmel |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 2500 |
| Product Status | Active |
| Type | Linear |
| Topology | - |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 16 |
| Voltage - Supply (Min) | 4.75V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| Frequency | - |
| Dimming | PWM |
| Applications | Backlight, Lighting, Signage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-TQFN (6x6) |
| Base Product Number | MSL4164 |
| RoHS Status | Not applicable |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| REACH Status | Vendor Undefined |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |