Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | ITT Cannon |
|---|---|
| Series | J2CE |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 1 |
| Product Status | Active |
| Style | Male Plug to Leads |
| 1st Connector | J1772, Angled |
| 2nd Connector | Cable |
| Number of Conductors | 3 Power, 2 Signal |
| Cord Type | - |
| Wire Gauge | 8 AWG |
| Shielding | Unshielded |
| Length | 25.00' (7.62m) |
| Approval Agency Marking | UL |
| Approved Countries | United States |
| Color | Black |
| Voltage Rating | 240VAC |
| Current Rating (Amps) | 48A |
| Operating Temperature | -30°C ~ 50°C |
| Features | Charging, Electric Vehicles |
| Base Product Number | J2CE4821 |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8544.42.9090 |