Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Mallory Sonalert Products Inc. |
|---|---|
| Series | FL1M |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 35 |
| Product Status | Active |
| Type | LED |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | Green |
| Lens Transparency | - |
| Ratings | DC |
| Voltage | 3V |
| Current | 20mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.31" (8.00mm) |
| Lens Size | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 8000 ~ 10000mcd |
| Wavelength - Peak | - |
| Viewing Angle | 150° |
| Termination Style | Wire Leads - 7.3" (185.42mm) |
| Ingress Protection | IP65 |
| Features | - |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8541.41.0000 |