Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 1 |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 50mA |
| Current - Output | 50mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 4.2 µA |
| Current - Supply (Max) | 5.8 µA |
| PSRR | 60dB (100kHz) |
| Control Features | - |
| Protection Features | Over Current | Over Temperature | Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP | SC-70-5 | SOT-353 |
| Supplier Device Package | SC-88A (SC-70-5/SOT-353) |
| Base Product Number | NCP715 |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |