Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | - |
| Standard Package | 100 |
| Product Status | Obsolete |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | Transformers |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 500mOhm LS + HS |
| Current - Output / Channel | 1A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Internal Oscillator | Watchdog Timer |
| Fault Protection | ESD | Over Temperature | UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154 | 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Base Product Number | MAX256 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | |
| REACH Status | |
| ECCN | OBSOLETE |
| HTSUS |