Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Standard Package | 2500 |
| Product Status | Active |
| Function | Current Monitor |
| Sensing Method | High-Side |
| Accuracy | ±3.5% |
| Voltage - Input | -16V ~ 80V |
| Current - Output | 1mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Base Product Number | INA208 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |