Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) | Cut Tape (CT) |
| Standard Package | 3500 |
| Product Status | Active |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 12.8 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.5V ~ 45V |
| Duty Cycle | - |
| Frequency - Switching | 114kHz ~ 148kHz |
| Power (Watts) | 65 W |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)" |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | LM5023 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |