Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | National Semiconductor |
|---|---|
| Series | 54HCT |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 1 |
| Product Status | Active |
| Logic Type | NAND Gate |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 20ns @ 4.5V, 50pF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 14-CDIP |
| Package / Case | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Base Product Number | 54HCT00 |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |