Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Tube |
| Standard Package | 50 |
| Product Status | Active |
| Type | Stereo Audio |
| Data Interface | I²C, I²S, Serial, SPI™ |
| Resolution (Bits) | - |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 82 / 96 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V ~ 1.95V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 1.95V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (6x6) |
| Base Product Number | MAX9880 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.33.0001 |