Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Series | - |
| Package | - |
| Standard Package | 2500 |
| Product Status | Obsolete |
| Type | General Purpose |
| Data Interface | Serial |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Sigma Delta | No |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 59 / 55 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP | 8-MSOP (0.118" | 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Base Product Number | MAX1103 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |