Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | TDK Corporation |
|---|---|
| Series | Planar |
| Package | Tray |
| Standard Package | 400 |
| Product Status | Active |
| Core Type | HE, PLT |
| Supplier Device Package | EI 18 x 6 x 10 |
| Material | PC95 |
| Diameter | - |
| Inductance Factor (Al) | 4.72 μH |
| Tolerance | ±25% |
| Gap | Ungapped |
| Core Factor (ΣI/A) mm-1 | 0.51 |
| Effective Length (le) mm | 40 |
| Effective Area (Ae) mm² | 20.3 |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm2 | 40 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ | 811 |
| Finish | Uncoated |
| Height | 0.236 (6.00mm) |
| Length | 0.709 (18.00mm) |
| Width | 0.394 (10.00mm) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8504.90.9630 |