Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Digi |
|---|---|
| Series | ConnectCore® 8M |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 50 |
| Product Status | Active |
| Module/Board Type | MCU Core |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A53 |
| Co-Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Speed | 600MHz, 1.4GHz |
| Flash Size | - |
| RAM Size | 512MB |
| Connector Type | USB |
| Size / Dimension | 1.770" L x 1.570" W (45.00mm x 40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | |
| REACH Status | |
| ECCN | |
| HTSUS |