Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
|---|---|
| Series | SCM |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 230 |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 600 mF |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Voltage - Rated | 9 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 400mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.531" (13.50mm) |
| Size / Dimension | 0.945" L x 0.315" W (24.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.768" (19.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8532.29.0040 |