Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands |
|---|---|
| Series | DCx40 (40W) |
| Package | - |
| Standard Package | 20 |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Open Frame |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 32V |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 5.1V |
| Voltage - Output 2 | 15V |
| Voltage - Output 3 | -15V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 4A | 2A | 400mA |
| Power (Watts) | 40W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Efficiency | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.96" L x 2.96" W x 1.20" H (126.0mm x 75.2mm x 30.5mm) |
| Approval Agency | CE |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8504.40.9580 |