Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Series | Sliver |
| Package | Tray |
| Standard Package | 100 |
| Product Status | Active |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Number of Positions | 50 |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Features | Thumb Latch |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Color | Black |
| Flange Feature | - |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 80°C |
| Note | Contacts Not Included |
| Base Product Number | 2317815 |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8538.90.6000 |