Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Series | Bifurcated Leaf |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 1 |
| Product Status | Active |
| Card Type | Non Specified - Single Edge |
| Number of Positions | 6 |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) |
| Features | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Color | Natural |
| Flange Feature | - |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Note | Contacts Not Included |
| Base Product Number | 640136 |
| RoHS Status | Not applicable |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | Vendor Undefined |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8536.69.4040 |