Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Series | Amp-Leaf |
| Package | Bulk |
| Standard Package | 225 |
| Product Status | Active |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Number of Positions | 30 |
| Card Thickness | 0.055" ~ 0.070" (1.40mm ~ 1.78mm) |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) |
| Features | Flange |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Color | Black |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.128" (3.25mm) Dia |
| Material - Insulation | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Operating Temperature | - |
| Note | Contacts Not Included |
| Base Product Number | 583680 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | Vendor Undefined |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8536.69.4040 |