Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Harwin |
|---|---|
| Series | S8401 |
| Package | Tape & Reel (TR) | Cut Tape (CT) |
| Standard Package | 300 |
| Product Status | Active |
| Battery Type, Function | Coin Cell, Holder |
| Style | Holder (Open) |
| Battery Cell Size | Coin, 20.0mm |
| Number of Cells | 1 |
| Battery Series | 2032 |
| Mounting Type | PCB, Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Height Above Board | 0.665" (16.90mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Base Product Number | S8401-4 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8536.69.4040 |