Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Linx Technologies Inc. |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Bag |
| Standard Package | 500 |
| Product Status | Active |
| Battery Type, Function | Coin Cell, Holder |
| Style | Holder (Open) |
| Battery Cell Size | Coin, 16.0mm |
| Number of Cells | 1 |
| Battery Series | 1620, 1632, F3 iButton® |
| Mounting Type | PCB, Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Features | - |
| Height Above Board | 0.150" (3.81mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Base Product Number | BAT-HLD |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8536.69.4040 |